NRFF Amsterdam 2020 Winners

DOWNLOAD YOUR LAURELS HERE

NRFF would like to thank everyone who took part in the 2020 edition of the New Renaissance Film Festival, Amsterdam. Without your amazing artistry and presence, we could not create this platform to showcase your work. Follow us on Facebook and Instagram for the latest festival photos and interesting news updates. If you have a moment and feel inclined, please leave a review on our Film Freeway International page or our Film Freeway LGBT page.

Best of Fest Award – A MILLION EYES – directed by Richard Raymond

Humanity Award – BORN IN GAMBIA – directed by Natxo Leuza Fernandez

Best Feature – LEBENDIG (ALIVE) – directed by Michael Siebert

Best International Short – MEN I TRUST – directed by Nathan Vass

Best Dutch Short – SAMOERAAI – directed by Sven Peetoom

Best Director of a Short – Julie Annlie – VANDREREN (THE WANDERER)

Best Producer – Mikhail Makharadze – TAKE CARE

Best Actress – Sophie von Kessel – LEBENDIG (ALIVE)

Best Actor – Michael Pas – MEDULLA

Best Young Talent Actor – Elijah M. Cooper – A MILLION EYES

Best Young Talent Actress – Justine Emma Moore – BELLMOUTH

Best Documentary (International) – PORTRAITS OF MY MOTHER – directed by Tavo Ruiz

Best Documentary Feature (LGBT)– GALORE – directed by Lazlo and Dylan Tonk

Best Documentary Short (LGBT) – MIDNIGHT FRONTIER – directed by Peter van Langen and Iris Anne van der Aar

Best Thriller – MEDULLA – directed by Rudi Brekelmans

Best Animation Short – YOU ARE AT THE BOTTOM OF MY MIND – directed by Catriona Black

Best Drama Short– BELLMOUTH – directed by Joe Roberts

Best Experimental Short – COCOON – directed by Bai Ruixuan

Best Sci-Fi or Fantasy – A LIVING DOG – directed by Daniel Raboldt

Best Historic Film – DAYS OF MAY – directed by Juri Ferri

Best LGBT Short (International) – ROOM 16 – directed by Caspar Muller

Best LGBT Short (NL) – FAREWELL TO XULHAZ – directed by Larissa Korporaal

Best Dance Film – TREMBLE – directed by Jessica Wright and Morgann Runacre-Temple

Best Music Video – Osvaldo Supino – No Es No – directed by Vera Kuznetsova and Andrei Zaitcev

Best Art Film – THE BALLET OF THE NATIONS – directed by Roseanna Anderson and Josh Ben-Tovim

Best Cinematography – Jarin Blaschke – A MILLION EYES

Best Student Film – MOONRISE CARCOSA – directed by Kevin Tromp

Best Short Short -WET FEET – directed by Daniel Hillel-Tuch 

HONOURABLE MENTIONS – FILM

METAPHORMES – THE MAID – PLUNGE – WEEKEND BREAK – TURN IT AROUND – IF NOTHING IS AS IT SEEMS – NEST – LOST AND FOUND IN AMSTERDAM – SOUTH OF HEAVEN – ANGIOLETTO – RUBY RED – WALD – GOD GLITCH – ICON – THICKER THAN WATER – Ô – BLURRED – THE LORD OF THE RAIN

SCREENPLAY WINNERS

Best International Feature Screenplay – JUMP – by Andrew Stussie

Runner-up – THE MAGICIAN – by Edward Gadrix

Best LGBT Feature Screenplay – CONSENT – by Frank J. Avella

Runner-up – GRAY – by Daniel Talbott

Best TV Series ‘Pilot’ Screenplay – VOYEUSE – by Suzanna Cardash

Best International Short Screenplay – IN YOUR DREAMS – by Stephane Arteta

Runner-up – XQ28 – by Dan Horrigan

Best LGBT Short Screenplay – THE PACIFIC END – by Jacob Moniz

Runner-up – Mr. Muller – by Lea Volke

Honourable Mention – Young Star – by Amir Steklov